Tarihi eserin üstünde yürüyor olabilirsiniz

Halı deyip geçmeyin. ABD başkanlarından Hollywood yıldızlarına kadar dünyaca ünlü birçok isme halı satan Hakan Evin, “Üzerinde yürüdüğünüz babaannenizden kalma halı ya da kilim servet değerinde olabilir” diyor.


YÜnü kulaktan kulağa yayılan Amerikalı parlamenterlere, Hollywood yıldızlarına ve Suudi krallarına kadar uzanan bir müşteri kitlesi olan Hakan Evin’in Kapalıçarşı’daki halı mağazasından alışveriş yapanlar arasında eski ABD Başkanı baba George Bush, Demi Moore, Ben Affleck, Eric Clapton da var. Evin’in mağazasında metrekaresi 142 bin dolarlık halılar da bulunuyor.

3 nesildir Kapalıçarşı’da halıcılıkla uğraştıklarını söyleyen Hakan Evin, “Bir insan halıcılığı severse asla bırakamaz” dedi.

Dünyada eşi benzeri olmayan halıları sattıklarını belirten Evin, “Yabancılar bu tür eserlere daha çok önem verdiği için yabancı müşterim çok. George Bush, Demi Moore, Ben Affleck, Eric Clapton bunlardan sadece birkaçı. Yabancılar için Türkiye doğu. Onlar doğu denilince halıları akıllarına getiriyorlar, bu nedenle de evlerine dönerken halı satın alıyorlar. Özellikli olan halılar yabancılar tarafından daha çok tercih ediliyor” şeklinde konuştu.METREKARESİNDE 1 MİLYON 960 DÜĞÜM

Ellerinde 60 yaşlarında bir halı olduğunu söyleyen Evin, “Bu halı Türkiye tarihinde en iyi ipeklerin dokunduğu dönemden kalma. Metrekaresinde 1 milyon 960 düğüm var. 6 metrekarelik halı. Bu halıyı yapmak 11.6 yıl sürer. İpeklerini işlemesi hariç. Fiyatı 300 bin dolar. Halıya dokunduğunuzda bebeğe dokunmuş gibi olursunuz” diye bilgi verdi. Evin, “Babaannemizden kalan bir kilim milyon dolarlık olabilir. Birinin, sevgisini ilmeklerine kattığı halı ve kilimler bu tür yüksek fiyatlarda olabilir. Mesela köylü bir kadının yaptığı kilim orijinaldir. Üç nesildir satmamıştır, dördüncü nesil satmıştır. Bunun tarihi eser değeri vardır. Ruhtaki güzelliklerin halıya aktarılması da iyi bir halıyı getirir” diye konuştu.

YILDIZLARIN HALI TUTKUSU

“Bir insan halıcılığı severse asla bırakamaz” diye konuşan Hakan Evin’in ünlü gitarist Eric Clapton ve Hollywood yıldızı Ben Affleck gibi ünlü müşterileri bulunuyor.


Haberin Linki:

2 views0 comments