Ünlülerin halıcısından Trump'a tepki: Yaptığı çocukça!

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian, ABD Başkanı Trump'un açtığı 'ticaret savaşları'nı mercek altına alındı. Gazetenin muhabirleri, ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimi Kapalıçarşı esnafına sordu. Müşterileri arasında ABD'li çok sayıda senatör ve sanatçı olan ünlü halıcı Hakan Evin'in, gazeteye yaptığı açıklamada “Dünyanın en zengin ekonomisi ve en güçlü askeri gücünün başkanı Donald Trump, siyasi krizden dolayı Türkiyeli is adamlarını cezalandırması, çocukça bir davranış. Ben bunu anlamıyorum" şeklinde konuştu.

The Guardian'in kapsamlı haber analizinde Türkiye ile ilgili yer alan kısım şöyle:

Türk Halı dünyasında dünya yıldızlarına en yakın kişi Hakan Evin. Onun dükkanının duvarları muhteşem halı ve kilimlerle süslü, bununla beraber Evin’in sayılamayacak kadar Amerikalı müşterileri, John McCain, Lindsey Graham, John Boehner, Laura ve George HW Bush ve Kapalıçarşı'nın labirent sokaklarında gezdirdiği Ben Affleck'in fotoğrafları da bu duvarları süslüyor.

Herhalde bundan dolayıdır ki, Evin’in yüzüne yansıyan sıcaklık, konu Amerikalı Rahip Andrew Brunson ‘la olan diplomatik krize gelince soldu:

'Dünyanın en zengin ekonomisi ve en güçlü askeri gücünün başkanı Donald Trump, siyasi krizden dolayı Türkiyeli is adamlarını cezalandırması, çocukça bir davranış. Ben bunu anlamıyorum.' 'Keşke bütün dünya beraber olabilse', cümlesini ekledi.

Hali desenlerindeki detayları , desenleri, yapım tekniklerini , bugün yapılmayan , onlarca yıl önceki ipek imalatının inceliklerini, çocukluk yaşlarında ki, babasının dükkanında geçirdiklerini , el halılarının kopyası olan makine halılarının kalitesizliklerini, sahte halıları , sizlere bolca şam fıstık ve elma çayları ikram ederken, saatlerce anlatabilir.


Haberin Linki

4 views0 comments